Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osel domácí

11. 5. 2011

Osel domácí

(Equus asinus f. domestica) je společně s koněm jediným domestikovaným lichokopytníkem. Byl domestikován dříve než kůň. Zkříží-li se osel s klisnou vznikne neplodná mula podobající se spíše koni. Zkřížením oslice s koněm vznikne mezek, který se podobá více oslovi. Divokým předkem osla domácího je africký osel núbijský a somálský, jež jsou již skoro vyhubeni. Dnes je používán k nošení břemen, unese až 300 kg. Samice se nazývá oslice, mládě oslátko (viz seznam zvířecích názvů).

Vzhled

Hřebec dosahuje v průměru kolem 122 centimetrů výšky v kohoutku, samice přibližně 115 centimetrů. Osel domácí má šedou srst s černým podélným pruhem uprostřed na hřbetě a s bílým břichem.

Potrava

Osel domácí je býložravec. Kromě kopřiv, šťovíku a trávy potřísněné močí a výkaly sežere osel domácí všechnu rostlinou potravu, osli dokonce okusují dřevo. Před domestikací se se živili často jen různými druhy suchých travin a keřů.

Rozmnožování

Dobou páření jsou poslední dny jara nebo první měsíce léta. Asi po 11 měsících oslice rodí jedno mládě, dost dobře vyvinuté, už v druhém roce má normální velikost, plnou sílu má ale až v třetím roce. Když se zkříží osel s klisnou vznikne mula, zkřížením oslice a koně vznikne mezek.

 

8922031.jpg

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA