Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agility

 Můj nový koníček je Agility. Já a můj pes Nela ( Pudl) jsme se začali od září věnovat tomuto sportu. Jsme zatím na samém začátku ale myslím si že pokud budeme pilně trénovat, tak bychom jednou mohli na závody.

 

O Agility : 

 

 

 

Historie

 

Agility je poměrně nový sport, který začal vznikat kolem roku 1970. Hlavním zakladatelem tohoto sportu byl Peter Meanwell, s jehož přispěním se v roce 1978 poprvé agility představilo divákům na Cruftově výstavě, kde mělo za úkol pobavit diváky. Inspirací pro agility byly koňské parkury. Agility na výstavě upoutalo tolik lidí a psích nadšenců, že se rozhodli se zúčastnit této novinky aktivně. Od té doby se začaly zakládat nové kynologické kluby, které nabízely možnost trénovat agility a ty stávající k nim tuto aktivitu přidaly. První oficiální soutěž se konala roku 1979 v Londýně na mezinárodní výstavě koní.

První organizací, která se snažila dát agility nějaký řád, byl Kennel klub. Podařilo se mu to v roce 1980 a první závod s pravidly vydanými touto společností se běžel ještě tentýž rok, opět na Cruftově výstavě. Jako rozhodčí tam působil Peter Meanwell s Petrem Lewisem, který plnil úlohu zapisovatele. Od té doby se Peter Lewis s Johnem Gilbertem pustili do šíření tohoto sportu do Evropy a poté i do celého světa.

Pravidla

Je to bezkontaktní sport, který vyžaduje dokonalou ovladatelnost psa a radost z pohybu. Pes běží bez obojku a na

povel vykonává různé překážky.

Agility je výchovná i zábavná činnost psovoda se psem. Tento sport lze vykonávat jak rekreačně, tak i vrcholově.

Agility předpokládá dokonalý vztah mezi psovodem a psem, neboť tvoří společně jeden tým.

V optimálním případě překonává tým (psovod a pes) parkur bez penalizace a v čase kratším, než je předepsaný.

Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři – chyba, odmítnutí a překročení časového limitu.

Chyby

Za chybu se počítá shození laťky u skoku vysokého, shození části zdi, odraz od překážky u skoku dalekého, minutí

branky ve slalomu (s výjimkou první), nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení

houpačky dřív, než se dotkne země, nedodržení časového limitu výdrže na stole

Každá chyba a každé odmítnutí je ohodnoceno 5 trestnými body. Počet chyb není        omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh.

Překážky

Dělí se do tří skupin Skokové, Zónové a probíhací

Do skokových se řadí: skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt a proskakovací kruh

Do zónových se řadí: kladina, áčko, houpačka a stůl

 

Do probíhacích překážek se řadí : tunely pevné a látkové, a slalom

Nejlepší psy na Agi
Pudl

Pudl vznikl pravděpodobně v 16. století ze starověkých dlouhosrstých pasteveckých a loveckých „vodních psů“. Pudl tehdy získal velikou popularitu, avšak později, když ho přestali využívat k honu, se postupně přeměňoval v pokojového společenského psíka. První standard Pudla byl uznán v Německu v roce
1904 a Pudl se v této době dělil na velkého a trpasličího. PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Pudl se pr
ůměrně dožívá 14 až 17 let.

Sheltie

Shetlandský ovčák, sheltie, je plemeno psa původně vyšlechtěné k hlídání a shánění stád ovcí. Toto plemeno se považuje za výsledek křížení dlouhosrstých kolií s domácími psy na Shetlandkých ostrovech, ale zřejmě má více krve původních keltských ovčáků. Sheltie je známá už od 18. století. Sheltie je nenáročný, odolný a přátelský pes, v současnosti se chová také jako společník.

Border kolie

Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá Border Counties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro sháně ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Název plemene byl stanoven v roce 1910.

 

 

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá je středně velké psí plemeno, pocházející ze Skotska. Jeho původním využitím bylo jak pasení a zahánění stád, tak také hlídání domácích zvířat před zloději.

Není jisté, od čeho vlastně vznikl název plemene – kolie. Neexistuje žádná spolehlivá informace, a proto se nabízí hned několik vysvětlení. Možná pochází název od plemene ovcí zvaných colley, nebo snad její název souvisí s jejím bílým límcem a je odvozen od slova collar. Nabízí se takékeltské slovo col, což v překladu znamená tmavý a mohlo by mít souvislost s původním zbarvením kolií.

Kolie byla používána také armádou a byla vlastně první vojenským a sanitárním psem. Velkou oblibu si kolie také získala u královny Alžběty 

 

 

Belgický ovčák

Belgický ovčák je pracovní plemeno psa, pocházející z Belgie. Je to pes hlídací. Povahově i vzhledově se hodí převážně jako sportovní pes, je velice chytrý, bystrý a aktivní. Chová se ve čtyřech varietách:

·                    Groenendael - dlouhosrstý, černé barvy

·                    Tervueren - dlouhosrstý jiné barvy než černá

·                    Laekenois - hrubosrstý belgický ovčák

·                    Malinois - krátkosrstý, červenohnědý s černou maskou

Jack Russel Teriér

Jack Russell teriér je velmi temperamentní, svéhlavý a inteligentní psík, který je velmi populární především v Austrálii, kde jsou největší chovy a Británii odkud pochází avšak není zde standardem uznán. Je to pes, který má rád legraci a své rodině je oddán. Většinou je k lidem přátelský a je oblíbený u dětí. Původně byl vyšlechtěn pro norování lišky. Jack russel teriér je velmi milý a přátelský psík.

 

 

Foxteriér

 

 

Foxteriér hladkosrstý je potomek staroanglického teriéra. Ten se svého času vyskytoval téměř všude na britských ostrovech a byl znám v různých barvách. Uvádí se, že bíle zbarvená varianta staroanglického teriéra byla již za existence organizovaného chovu chápána ve Velké Britániijako svébytné plemeno. Od roku 1874 byla také jako samostatné plemeno zapisována do plemenné knihy Kennel Clubu.

Foxteriér drsnosrstý je jedním ze psích plemen a jedním z mnoha druhů teriérů. Drsnosrstý foxteriér je rozeznatelný na první pohled a i přes drobné podobnosti s hladkosrstým foxteriérem byli oba dva šlěchtěni samostatně.

 

Drsnosrstý foxteriér pochází z Velké Británie, kde byl vyšlechtěn pro potřeby tamních lovců. První drsnosrstí foxteriéři byli představeni roku 1872 na výstavě v Birminghamu. Roku 1873 byli pak oficiálně uznáni Kennel Clubem. Nejvýznamnější období rozvoje prožila tato rasa mezi světovými válkami, kdy byla oblíbená na celém světě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář